Zákon o podpore v čase skrátenej práce
§ 3 Podmienky poskytnutia podpory
(1) Podpora sa poskytuje zamestnávateľovi, ktorý
a) je v čase skrátenej práce,
b) odviedol ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za celé obdobie trvania povinnosti odvádzať poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie,6) ktoré trvalo najmenej 24 kalendárnych mesiacov bezprostredne predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, za ktorý zamestnávateľ žiada o poskytnutie podpory,
c) neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov pred podaním žiadosti o poskytnutie podpory,
d) má
1. uzatvorenú písomnú dohodu so zástupcami zamestnancov7) alebo so zamestnancom, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, o tom, že zamestnávateľ požiada o poskytnutie podpory, alebo
2. súhlas rozhodcu podľa Zákonníka práce8) s podaním žiadosti o poskytnutie podpory a
e) požiada o poskytnutie podpory najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý žiada o poskytnutie podpory.
(2) Podmienka ustanovená v odseku 1 písm. b) sa považuje za splnenú, ak sú zamestnávateľovi povolené splátky dlžných súm poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a dlžná suma sa nestala splatnou.9)
§ 5 Suma podpory
(2) Podpora v sume podľa odseku 1 sa poskytuje na pracovné miesto zamestnanca,
a) ktorému zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ustanoveného týždenného pracovného času,
b) ktorého pracovný vzťah ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory trval najmenej jeden mesiac,
c) ktorému ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory neplynie výpovedná doba14) alebo výpovedná lehota,15)
d) ktorý má ku dňu podania žiadosti o poskytnutie podpory vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok a vyčerpaný kladný účet konta pracovného času, ak je u zamestnávateľa zavedené konto pracovného času, a zamestnávateľ ho nemôže preradiť na inú prácu v rámci dohodnutého druhu práce, ktorá nie je dotknutá obmedzením činnosti zamestnávateľa, a
e) na ktoré sa zamestnávateľovi na tie isté oprávnené náklady alebo na ten istý účel neposkytuje príspevok podľa osobitného predpisu.16)
V súvislosti so zavedením finančnej podpory určenej zamestnávateľovi v čase skrátenej práce vytvorilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky informačnú stránku www.skratenapraca.gov.sk, na ktorej informuje o podmienkach poskytovania podpory. V časti Dokumentácia nájde zamestnávateľ Manuál k podávaniu žiadosti po poskytnutie podpory.
Vo voľbe Spracovanie miezd/ Tlače a výstupy/ Žiadosť – kurzarbeit je dostupná funkcia na vytvorenie csv súboru s údajmi zamestnancov v štruktúre podľa informácií v manuáli:
UPOZORNENIE: Export csv súboru so zoznamom zamestnancov je len pomôcka. Je na užívateľovi, aby dôsledne skontroloval správnosť vyexportovaných údajov, a v prípade potreby ručne upravil údaje.
Súbor csv je určený na import do žiadosti do časti Zoznam zamestnancov:
UPOZORNENIE: Export csv súboru s údajmi prevádzkarne alebo organizačnej zložky do systému nebol zapracovaný.
Na stránke Centrálne úložisko elektronických formulárov verejnej správy SR sú zverejnené dve žiadosti o finančnú podporu – Žiadosť o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce a Žiadosť o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce – vonkajší faktor okolnosť vyššej moci. Keďže pre obe žiadosti sa uvádza rovnaká štruktúra csv súboru, zapracovaný je len jeden export.
Po kliknutí na voľbu Žiadosť – kurzarbeit sa zobrazí formulár pre výber obdobia spracovania s informáciou o stave Filtra na rolách. Export rešpektuje nastavenie filtra na rolách, čo môže užívateľ využiť v prípade, že bude žiadať o finančnú podporu len na zamestnancov vybranej organizačnej zložky.
Po kliknutí na tlačidlo OK sa zobrazí formulár Žiadosť o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce – kurzarbeit (CSV), v ktorom je v políčku Náhrada podľa § 142 ods. 5 jediná položka Náhrada – kurzarbeit 80 %. Do políčka Dátum podania žiadosti užívateľ zadá dátum podania žiadosti. K tomuto dátumu bude program vyhodnocovať trvanie pracovných pomerov, ktoré sa majú zahrnúť do exportu (k dátumu podania žiadosti musí pracovný pomer trvať najmenej jeden mesiac (viď. manuál MPSVaR SR, str. 16).
Po kliknutí na tlačidlo Export do súboru sa vytvoria súbory csv a xlsx, ktoré sa uložia do úložiska Dočasné súbory užívateľa.
Do csv a xlsx súboru sa vyexportujú záznamy rolí, ktoré spĺňajú tri podmienky:
- - majú špecifikáciu pracovný pomer (sú to roly, v ktorých sa počíta nový fond sociálneho poistenia poistné na financovanie podpory),
- - k dátumu v políčku Dátum podania žiadosti trvajú najmenej 1 mesiac. Pri výpočte trvania pracovného pomeru vychádzame z § 122 Občianskeho zákonníka, t.j. ak pracovný pomer začal 31.1., tak 28.2. trvá mesiac, 31.3. trvá dva mesiace, 30.4. trvá tri mesiace, atď.. Ak by sa podávala žiadosť 28.2.2023, tak do zoznamu sa zahrnú nielen roly so vznikom 28.1. a skôr, ale aj roly, ktoré vznikli 29. až 31.1. toho istého roku,
- - mali aspoň v jednom týždni v mesiaci prekážku Náhrada – kurzarbeit 80 % najmenej v rozsahu 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.
Ak má osoba súbeh rolí, za každú súbežnú rolu sa načíta samostatný záznam (žiadne usmernenie k postupu v tomto prípade sme ku dňu updatu nezískali).
Popis údajov načítavaných do jednotlivých stĺpcov csv súboru:
Meno – zapíše sa údaj z políčka Meno, a za tým údaj z políčka Druhé meno zo záložky Osobné/ Identifikácia/ Základné údaje, ak je vyplnený.
Priezvisko – zapíše sa údaj z políčka Priezvisko zo záložky Osobné/ Identifikácia/ Základné údaje.
ICSZ – zapíše sa údaj z políčka Rodné číslo zo záložky Osobné/ Identifikácia/ Základné údaje. Ak rodné číslo nie je vyplnené, vyplní sa údaj z položky identifikačné číslo pridelené Sociálnou poisťovňou zo záložky Osobné/ Identifikácia/ Doklady; reťazec sa zapíše bez lomky.
PriemernyHodinovyZarobok – zapíše sa údaj zo mzdovej položky SMF30176 Priemer pre náhrady.
PocetHodinPrekazky – zapíše sa počet hodín z kalendárnej zmeny Náhrada – kurzarbeit 80 % za dni, kedy je v pláne kalendárna zmena Pracoval, ale len za tie týždne, v ktorých počet hodín prekážky tvorí 10 % týždenného pracovného času.
IdentCisloPV – zapíše sa údaj z políčka Identifikačné číslo právneho vzťahu zo záložky Rola/ Poistenia/ Sociálne poistenie.
DenVznikuPV – zapíše sa dátum z políčka Vznik PPV zo záložky Rola/ Identifikácia/ Základné údaje v tvare DD.MM.RRRR.
TyzdennyPracCas – zapíše sa údaj z políčka Úväzok týždenný v hodinách zo záložky Rola/ Identifikácia/ Pracovné zaradenie.
PocetOdpracHodin – zapíše sa suma z položky SMH10110 Počet odpracovaných hodín (to sú odpracované hodiny vrátane nadčasov, ku dňu updatu sme žiadne usmernenie k uvádzaniu tohto údaju nezískali).
Obmedzenia – zapíšu sa dni a hodiny kalendárnej zmeny Náhrada - kurzarbeit 80 % za dni, kedy je v pláne kalendárna zmena Pracoval, vo formáte ako je uvedené na obrázku: Deň (Hodiny). Ak dni nasledujú za sebou, a v týchto dňoch je rovnaký počet hodín, tak je zápis DeňX-DeňY(Hodiny). Ak je použitý kalendár v hodinách a minútach, dĺžka v hodinách a minútach sa prepočíta na desatinné číslo, zaokrúhli na 2 desatinné miesta matematicky a zapíše s oddeľovačom desatinných miest bodkou. Rovnako sa na 2 desatinné miesta zaokrúhli číslo, ak je použitý kalendár s desatinnými číslami, a hodnota pripadajúca na deň má viac ako 2 desatinné miesta.
Príklady možného zápisu:
UPOZORNENIE: Zapisujú sa len údaje za týždne, v ktorých počet hodín prekážky tvorí 10 % ustanoveného týždenného pracovného času. Ak počet hodín v stĺpci Obmedzenia a PocetHodinPrekazky nesedí, zobrazí sa v žiadosti chybové hlásenie:
Príklad 1: ustanovený pracovný týždeň je 40 h, 10 % z toho sú 4 hodiny.
Za každý týždeň samostatne sa spočíta počet hodín kalendárnej zmeny Náhrada – kurzarbeit 80 %, a je jedno, či ten týždeň má 1 deň (napríklad 1. apríl je v piatok, prvý aprílový týždeň má len jeden deň), alebo 5 dní. Ak je v tom jedinom dni v týždni kalendárna zmena Náhrada – kurzarbeit 80 % v dĺžke aspoň 4 hodiny, tento deň sa zapíše do stĺpca Obmedzenia, a hodiny sa započítajú do stĺpca PocetHodinPrekazky.
Príklad 2: ustanovený pracovný týždeň je 40 h, 10 % z toho sú 4 hodiny.
V 1. týždni je prekážka jeden deň 3 h, vo 4. týždni je prekážka jeden deň 3 h a v 5. týždni je prekážka štyri dni po 1 h, spolu 4 hodiny. Ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hodín. 10 % sú preto 4 h. Hodiny prekážky 1. a 3. týždeň sa nezapíšu do stĺpca Obmedzenia a nezapočítajú do stĺpca PocetHodinPrekazky. Započítajú sa a zapíšu len 4 h prekážky v 4 dňoch 5. týždňa.
V opise exportu vo formáte xlsx sú okrem údajov uvádzaných v csv súbore aj ďalšie údaje:
Celk. počet zamestnancov – počet zamestnancov, ktorý užívateľ ručne zapíše do políčka Počet zamestnancov prevádzkarne/organizačnej zložky. Podľa usmernenia sa do tohto počtu započítajú všetci zamestnanci zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v právnom vzťahu na základe zmluvy o profesionálnom výkone športu (t. j. aj zamestnanci zamestnaní v pracovnom pomere dohodnutom na kratší pracovný čas, zamestnanci na materskej alebo rodičovskej dovolenke a pod.) (manuál, str. 15). Ak má osoba súbeh rolí, započíta sa iba raz (žiadne usmernenie k postupu v tomto prípade sme ku dňu updatu nezískali).
V ďalších stĺpcoch sa uvádza informácia o počte zamestnancov, ktorí splnili podmienku obmedzenia v rozsahu 10 % ustanoveného týždenného pracovného času v jednotlivých týždňoch mesiaca (viď. obrázok: marec 2022 spadal do 9. až 13. týždňa v roku), a teda sú zahrnutí do exportu. Tieto údaje by mali užívateľovi uľahčiť vyhodnotenie splnenia podmienky 1/3 zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu, ktorá sa má vyhodnocovať na týždennej báze.
UPOZORNENIE:
Pri spracovaní zoznamu zamestnancov sa nesleduje zostatok minuloročnej dovolenky, zostatok kladného konta pracovného času, či je zamestnanec vo výpovednej dobe/lehote a či sa na zamestnanca už neposkytuje iný typ finančnej podpory. Užívateľ zoznam zamestnancov, na ktorých žiada podporu, upraví podľa týchto skutočností ručne. Môže tak urobiť priamo v zozname načítaných záznamov v žiadosti kliknutím na krížik na konci riadku.