Vo voľbe Mzdové listy sa nachádza nástroj na úpravu zostáv typu mzdový list. Vo voľbe je niekoľko preddefinovaných vzorových zostáv.
Vzorový mzdový list do roku 2008 v SKK
Vzorový mzdový list od roku 2009 v EUR
Vzorový mzdový list od roku 2009 v EUR na A3
Vzorový mzdový list od roku 2021 v EUR
Vzorový mzdový list od roku 2021 v EUR na A3
Spracovanie mzdového listu
Kliknutím na riadok s názvom mzdového listu, alebo na ikonu pre tlač, sa spustí spracovanie mzdového listu. Mzdový list je možné spracovať do pdf a xlsx formátu.
Spracovanie zostavy rešpektuje nastavenie Filtra na rolách. Nastavenie Filtra mzdového rozúčtovania nemá na spracovanie zostavy vplyv.
Prvý mesiac spracovania, Posledný mesiac spracovania, Rok spracovania – políčka pre výber obdobia spracovania. Uvedie sa prvý a posledný mesiac obdobia roka, za ktorý chcete tlačiť mzdový list. Štandardne systém do políčok nastaví obdobie od januára do decembra aktuálne spracovávaného roka. Tento spôsob zadávania obdobia umožní spracovať údaje mzdového listu aj za časť roka.
Tlačiť iba roly platné v období spracovania – ak je políčko označené, systém spracuje mzdové listy len za roly, ktoré boli platné vo zvolenom období spracovania.
Tlačiť prázdne mzdové listy – ak je políčko označené, systém spracuje aj mzdové listy, v ktorých nie sú žiadne údaje z miezd.
Tlačiť zoznam mzdových listov – ak je políčko označené, systém ako poslednú stranu spracuje zoznam spracovaných mzdových listov. Zostava sa spracuje len pri spracovaní pdf formátu.
Pri spracovaní mzdových listov aj opisu sa použije zotriedenie rolí v Zozname rolí.
Zahrnúť údaje RZD za predchádzajúci rok – pri zapracovaní sekcie s údajmi RZD vznikla diskusia, do mzdového listu ktorého roka sa vlastne tieto údaje majú uvádzať. Do roka, za ktorý sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo do roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo a výsledok vysporiadal? Podali sme dopyt na Finančnú správu SR a odpoveď doručenú 10.3.2022 prikladáme:
V súlade s § 39 ods. 1 ZDP, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný viesť pre zamestnancov mzdové listy s výnimkou uvedenou v § 39 ods. 4 ZDP a výplatné listiny vrátane ich rekapitulácie za každý kalendárny mesiac aj za celé zdaňovacie obdobie.
Na daňové účely sú náležitosti mzdového listu ustanovené v § 39 ods. 2 ZDP. Medzi povinné náležitosti mzdového listu patria údaje, ktoré sú pre zamestnávateľa známe už v priebehu zdaňovacieho obdobia a uvádzajú sa za každý kalendárny mesiac a údaje, ktoré sú známe až po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Údaje, ktoré sú známe až po uplynutí zdaňovacieho obdobia súvisia s vykonaním ročného zúčtovania [sumy NČZD, údaje o osobách, na ktoré si zamestnanec uplatňuje daňový bonus alebo NČZD na manželku (manžela), suma vyplatenej zamestnaneckej prémie, suma daňového bonusu].
Mzdový list je nielen podkladom na vykonanie ročného zúčtovania alebo vystavenia potvrdenia podľa § 39 ods. 5 ZDP, ale je hlavne dôležitým účtovných dokladom v súvislosti s poberaním príjmov zo závislej činnosti, a preto by mal zobrazovať verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré nastali. Vzhľadom na to, by sa údaje, ktoré majú vplyv na sumy uvádzané v mesačných rekapituláciách, alebo ktoré majú vplyv na odvodovú povinnosť zamestnávateľa, mali uviesť na mzdovom liste toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa sumy zamestnancovi vyplatia alebo zrazia, t. j. na mzdovom liste zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykoná.
Mzdový list zamestnanca by mal obsahovať všetky náležitosti týkajúce sa daného zdaňovacieho obdobia, a preto možno len konštatovať, že ostatné údaje, ktoré je zamestnávateľ povinný uvádzať na mzdovom liste, pričom tieto údaje nemajú vplyv na sumy uvádzané v rekapituláciách alebo na odvodovú povinnosť zamestnávateľa, zamestnávateľ uvedie na mzdovom liste toho zdaňovacieho obdobia, ktorého sa týkajú, t. j. za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa ročné zúčtovanie vykoná.
Po konzultáciách s kolegami z praxe sme sa nakoniec rozhodli zapracovať také úpravy, ktoré umožnia:
- - spracovať mzdový list ako doteraz, s údajmi z ročného zúčtovania dane za rovnaký rok, ako sú údaje v mzdovom liste. V tomto prípade sa políčko Zahrnúť údaje RZD za predchádzajúci rok neoznačí;
- - spracovať mzdový list po novom, s údajmi ročného zúčtovania za predchádzajúci rok, výsledok ktorého sa zúčtováva v roku, za ktorý sa mzdový list spracováva. V tomto prípade sa políčko Zahrnúť údaje RZD za predchádzajúci rok označí;
- - spracovať samostatne mzdový list bez sekcie s údajmi z RZD, a samostatne sekciu s údajmi z RZD. V tomto prípade sa použije funkcia Tlačiť len vybrané sekcie, viď. popis nižšie.
Tlačiť len vybrané sekcie – funkcia umožňuje užívateľovi zvoliť si pred spustením spracovania mzdového listu tlač len zvolených častí mzdového listu. To umožňuje užívateľovi napríklad spracovať najprv mzdové listy bez sekcie Tlačiť údaje podľa § 39 ods. 2 písm. d), e) a h) ZDP (sekcia s údajmi z RZD), tieto použiť na kontroly pri spracovaní RZD, a po ukončení spracovania RZD spracovať samostatne sekciu s údajmi RZD.
V zozname sa okrem označovacieho políčka Tlačiť hlavičku a Tlačiť telo nachádzajú označovacie políčka tých sekcií, ktoré sú v definícii mzdového listu „zapnuté“ na spracovanie.
Pri neoznačenom políčku Tlačiť len vybrané sekcie sa mzdový list spracuje ako doteraz, so všetkými zapnutými sekciami.
Spracovanie mzdových listov za minulé obdobia
Pre zjednodušenie spracovania mzdových listov za minulé obdobia sa do Zoznamu rolí načítajú všetky roly, v ktorých bola vo vybranom období spracovaná čo len jedna mzda, a to bez ohľadu na to, či sú aktívne alebo neaktívne.
Mzdové listy vo formáte xlsx
Pri spracovaní mzdových listov je možné tieto spracovať do samostatných xlsx súborov. Ak užívateľ vyberie formát výstupného súboru xlsx, mzdové listy sa spracujú každý do samostatného xlsx súboru, ktoré sú následne „zbalené“ do jediného súboru Document.zip. Tento súbor si užívateľ buď rovno otvorí a môže postupne otvárať jednotlivé xlsx súbory, alebo súbor zip uloží do počítača, rozbalí (rozzipuje) a z adresára otvára jednotlivé súbory mzdových listov.
Súbory mzdových listov vo formáte xlsx sú uložené pod názvom, ktorý tvorí priezvisko a meno zamestnanca. Ak má zamestnanec viacero rolí, názov sa doplní poradím. Ak ide o menovcov, systém postupuje rovnako ako pri súbehoch, priezvisko a meno doplní poradím.
Mzdový list do xlsx formátu obsahuje všetky sekcie mzdového listu bez ohľadu na to, či obsahujú nejaké údaje, alebo nie, t.j. nie sú dynamické ako je to vo verzii pdf.
UPOZORNENIE: V súčasnej dobe má užívateľ k dispozícii len systémovú xlsx predlohu mzdového listu. T.j. zatiaľ nie je možné vytvoriť si vlastnú xlsx predlohu mzdového listu s vlastnými parametrami. Preto tí užívatelia, ktorí si vytvorili kópiu systémového mzdového listu, a v tejto zmenili dátové parametre pre hlavičku, nemusia mať xlsx súbor mzdového listu správne vyplnený. Je to preto, že mohli pridať dátový parameter, ktorý systémová predloha xlsx neobsahuje, resp. odstrániť dátový parameter, ktorý systémová predloha xlsx naopak obsahuje.
Nastavenie parametrov mzdového listu
Ak chcete niektorú zostavu upraviť podľa vlastných potrieb, vytvorte jej kópiu označením riadku a kliknutím na tlačidlo Kopírovať označené.
Pre úpravu vstúpte do zostavy cez pero. Otvorí sa formulár Tlačová zostava. Údaje v políčkach Kód, Skratka a Názov upravte podľa potreby. Pre zmeny v definícii kliknite na tlačidlo Parametre zostavy. Zobrazí sa formulár Parametre mzdového listu so záložkami Všeobecné parametre, Hlavička, Päta a Položky.
Všeobecné parametre
Formát stránky – slúži na nastavenie formátu stránky pdf súboru (okraje, na výšku, na šírku...).
Šírka stĺpca – hodnota v políčku určuje šírku stĺpca, do ktorého sa vpisujú údaje za jednotlivé mesiace. Táto hodnota nepredstavuje konkrétnu jednotku, hodnotu určte skusmo.
Hlavička
Hlavička mzdového listu je užívateľsky definovateľná časť mzdového listu. Obsahuje základné identifikačné údaje zamestnanca a ďalšie údaje o pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom pomere alebo o dohode.
Údaje v časti Cudzinec bez pobytu v SR (štát narodenia, štátna príslušnosť a pohlavie) sa vyplnia, len ak je označené políčko Cudzinec bez pobytu v SR na záložke Osobné/ Poistenia/ Cudzinec bez pobytu v Slovenskej republike. Údaje o manželke/manželovi sa uvádzajú v sekcii ÚDAJE Z RZD PODĽA § 39 ODS. 2 PÍSM. D), E) A H) ZDP, ale len v prípade, že sa na manželku/manžela uplatnila nezdaniteľná časť základu dane. Mimoevidenčné stavy sa uvádzajú v samostatnej sekcii mimoevidenčné stavy.
UPOZORNENIE: V hlavičke mzdového listu sa zobrazujú vždy len historicky aktuálne údaje. Preto, ak ste prepisovali napríklad v evidencii Rola údaje o začiatku a ukončení pracovného/štátnozamestnaneckého pomeru alebo dohody, na mzdovom liste sa zobrazia len naposledy zadané údaje. Je to preto, že v systéme Humanet platí zásada, že pre každý pracovný pomer alebo dohodu sa musí vždy vytvoriť nová evidencia Rola. T.j. spracovanie zostáv nevyhodnocuje prepisovanie začiatkov/koncov platnosti rolí ako novú rolu, len ako opravu pôvodne nesprávneho zadania údaju.
Užívateľ môže zoznam parametrov upravovať, ale aby sa hodnota pridaného alebo upraveného parametra zobrazovala v tlačovom výstupe musí upraviť aj grafickú predlohu. Pri úprave hlavičky mzdového listu sa postupuje rovnako ako pri úprave hlavičky a päty výplatnej pásky, viď. kapitola Postup úpravy hlavičky, päty výplatnej pásky
V xlsx predlohách mzdového listu je v políčkach, do ktorých sa zapisujú dátumy, formát na Dátum, a v políčkach, do ktorých sa zapisujú identifikačné čísla, formát na Text. Chceme upozorniť na jeden problém generátora xlsx súborov, ktorý sa nám zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Pri zápise reťazca, ktorý obsahuje iba číslice, je v generátore funkcia, ktorá ešte pred zápisom údaju do súboru vyhodnocuje, či je možné reťazec zmeniť na číslo. Ak nájde na začiatku reťazca nulu, tak reťazec pošle ako text (viď. obrázok nižšie). Ak reťazec začína inou číslicou, tak ak má reťazec do 11 znakov, tak reťazec pošle ako číslo, a do súboru sa zapíše do políčka vo formáte Text. Ak má ale reťazec 12 a viac znakov, tak reťazec pošle v exponenciálnom formáte, a to je problém, ktorý sa nám zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Tým, že je reťazec zapísaný v políčku vo formáte Text, stačí vstúpiť do políčka a kliknúť na ENTER a formát políčka Text sa už postará o správny zápis.
Päta
Päta obsahuje sekcie pre zobrazenie údajov o nemocenských dávkach, daňovom bonuse, prerušeniach povinného poistenia na sociálne poistenie, o obdobiach, kedy sa zamestnanec považuje za poistenca štátu na zdravotné poistenie a údajov o preložení zamestnanca do inej organizácie (špeciálna úprava pre databázy s viacerými organizáciami typu Humanet) a i.. Ak údaje niektorej sekcie u zamestnanca neexistujú, napr. zamestnanec si neuplatňuje daňový bonus, príslušná sekcia sa v mzdovom liste nezobrazí.
Každá sekcia päty začína identifikáciou zamestnanca pre prípad jej tlače na druhú alebo tretiu stranu tlačového výstupu.
Sekcia Nemocenské dávky (výplata)
Sekcia Daňový bonus a Nárok na daňový bonus
Od júla 2022 sa do časti Nárok na daňový bonus načítavajú maximálne možné sumy nároku zamestnanca na daňový bonus na jednotlivé deti. Tak má užívateľ informácie potrebné pre spracovanie ročného zúčtovania dane. V tejto sekcii sa uvádzajú sumy nároku vždy za všetkých 12 mesiacov spracovávaného roka len s ohľadom na vek dieťaťa, t.j. bez ohľadu na platnosť záznamu na záložke Rodinné vzťahy a Bonusy.
V časti Daňový bonus je informácia o tom, či je v danom mesiaci zadaný platný záznam na záložke Bonusy. Táto informácia slúži pre účely dodatočného uplatnenia daňového bonusu v ročnom zúčtovaní dane.
Informácia o úhrne vyplatenej sumy daňového bonusu sa uvádza v tele mzdového listu.
Sekcia Mimoevidenčné stavy
Do sekcie sa zapíšu tie mimoevidenčné stavy, ktoré svojim trvaním zasahujú do spracovávaného roka aspoň jedným dňom.
Sekcia Prerušenia
Sekcia Obdobie – poistenec štátu na ZP
Sekcia Zamestnanec je štatutárnym orgánom...
Sekcia Úhrn príjmov podľa § 39 ods. 2 písm. i) ZDP
Legislatíva: Zákon č. 595/2003 o dani z príjmov, § 39 ods. 2 písm. i)
§ 39 Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(2) Mzdový list musí na daňové účely obsahovať
i) úhrn vyplatených príjmov v členení podľa výnimiek z platenia poistného a príspevkov zamestnanca.
V roku 2013 vstúpila do platnosti novela Zákona o dani z príjmov, ktorá stanovila uvádza úhrn príjmov v členení podľa výnimiek z platenia odvodov.
Do mzdového listu sa uvádzali údaje podľa riadkov tlačiva Údaje na účely platenia sociálneho poistenia a na účely platenia zdravotného poistenia za rok, ktoré je prílohou potvrdenia o zdaniteľnom príjme.
V súčasnej dobe je legislatívna úprava už zrušená.
Sekcia Údaje z RZD podľa § 39 ods. 2 písm. d), e) a h) ZDP
Legislatíva: Zákon č. 595/2003 o dani z príjmov, § 39 ods. 2 písm. d), e), g)
§ 39 Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(2) Mzdový list musí na daňové účely obsahovať
d) mená, priezviská a rodné čísla osôb, na ktoré zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane [§ 11 ods. 3] a daňový bonus,
e) výšku jednotlivých nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,
h) sumu vyplatenej zamestnaneckej prémie (§ 32a).
þ UPOZORNENIE: Sekcia sa zobrazí len zamestnancom, ktorým bolo vykonané ročné zúčtovanie dane – vo vyrovnaní dane majú označené políčko RZD vykonané.
Za roky do roku 2017 sa vyplnia do sekcie sumy. Až od roku 2018 sa vyplní aj priezvisko, meno a rodné číslo manželky/manžela. Pre zadanie týchto údajov boli do vyrovnania dane od roku 2018 doplnené políčka Priezvisko a meno a Rodné číslo pre zadanie priezviska, mena a rodného čísla manželky/manžela, ak si zamestnanec na ňu uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane.
Pri definovaní päty mzdového listu je možné vstupom cez tlačidlo Upraviť na záložke Päta vstúpiť do zoznamu, v ktorom sa jednak nastavuje, ktorá sekcia bude zaradená do spracovania a jednak sa nastavujú cesty k tlačovým predlohám jednotlivých sekcií.
Spracovanie mzdového listu je upravené tak, aby sa tento spracoval aj v prípade, že systém z akéhokoľvek dôvodu nenájde tlačovú predlohu (cesta je nesprávna, neúplná, nie je zadaná...). V mzdovom liste v pdf formáte sa sekcie päty, u ktorých sa nenájde tlačová predloha, nespracujú (spracovanie sa vynechá). V mzdovom liste v xlsx formáte sú sekcie päty statické (vždy sú zobrazené všetky), ale údaje sa zapíšu len do tých sekcií, ktoré majú označené políčko na spracovanie.
Poznámka metodika: bola odstránená metóda z minulosti, ktorá v prípade, že nebola nastavená cesta k tlačovej predlohe, použila pri spracovaní päty tlačovú predlohu nastavenú „natvrdo“ v kóde. Toto riešenie už v súčasnosti nie je vhodné.
Nastavenie tlačovej predlohy pre tlač údajov RZD v užívateľom vytvorených zostavách mzdového listu
V súčasnej dobe pri dopĺňaní zostáv rekapitulácia, výplatná páska a mzdový list o nové položky, či u mzdového listu pri dopĺňaní o nové sekcie update nedokáže tieto zmeny premietnuť do zostáv, ktoré nie sú systémové – pridané užívateľom ako vzorové cez update systéme.
Preto, ak máte vytvorenú vlastnú definíciu mzdového listu, a budete chcieť spracovať novú sekciu s údajmi z ročného zúčtovania dane, je potrebné, aby ste postupovali nasledovne:
1. Vstúpte do definície mzdového listu na záložku Všeobecné parametre, v políčku Predloha XLSX odstráňte pripojenú predlohu, a znovu ju načítajte z adresára //REPORT/PAYROLL/PAYROLLSHEET/.
Táto úprava vymení pôvodnú predlohu pre tlač mzdového listu do xlsx formátu za predlohu, doplnenú o novú sekciu.
2. Vstúpte na záložku Päta, kliknite na tlačidlo Upraviť, a cez tlačidlo s bodkami vyberte do políčka Tlačová predloha pre sekciu údajov podľa § 39 ods. 2 písm. d), e) a h) ZDP v adresári //REPORT/PAYROLL/PAYROLLSHEET/ tlačovú predlohu PayrollSheetFooteYearTaxAdj, ktorá je pre verziu mzdového listu vo veľkosti A4, alebo tlačovú predlohu PayrollSheetFooteYearTaxAdjA3, ktorá je pre verziu vo veľkosti A3. Táto úprava pridá tlačové predlohy vo formáte pdf do vami vytvorenej definície mzdového listu.
3. Úpravy uložte.
Položky
Na záložke Položky môžete upravovať zoznam mzdových položiek, ktoré sa budú zobrazovať v spracovanom mzdovom liste. Položky môžete v zozname odstraňovať, upravovať a pridávať. Pridať môžete položku typu: mzdová položka, PAM položka, text a výraz.
þ UPOZORNENIE: Vzorové mzdové listy obsahujú len položky typu mzdová položka, predovšetkým všetky dňové (SMD), hodinové (SMH) a finančné (SMF), ale aj tzv. evidenčné (SME) položky počítané v mzde. Do vzorových mzdových listov sa novo vytvorené mzdové položky pridávajú prostredníctvom update. Do užívateľsky upravených (súkromných) mzdových listov si nové mzdové položky musíte pridať sami.
Položka vypočítaná v mzde
Ak sa do riadku má zapísať položka vypočítaná v mzde, do políčka Mzdová položka sa vyberie požadovaná položka.
Poradie – číselní hodnota určí poradie položky v tele mzdového listu.
Názov – uvedie sa názov riadku – text, ktorý sa zobrazí v prvom stĺpci mzdového listu. Názov upravte tak, aby jeho dĺžka neprekročila šírku prvého stĺpca. Šírku prvého stĺpca nie je možné užívateľsky upravovať, jej šírku určuje predloha.
Počet des. miest – uvedie sa počet desatinných miest, na ktoré sa má zobrazovať suma položky vo výstupnej zostave.
Súčet celkom – políčko sa označí, ak sa suma položky má spočítať v poslednom stĺpci Celkom.
Tlačiť tučným písmom – políčko sa označí, ak sa niektorý riadok má zvýrazniť tučným písmom.
Vo vybraných prípadoch sa môže pre položku vypočítanú v mzde nastaviť zobrazovanie čiastočnej hodnoty označením políčka Zobraziť čiastočné hodnoty.
Pri tomto nastavení sa do výstupnej zostavy zapíšu sumy vypočítané v rámci Čiastočnej systémovej výplatnej pásky.
Tento typ položky je použitý vo vzorových definíciách mzdových listov pre zobrazovanie sumy položky SMF30180 DVZ pre náhradu pri DPN pre prípad, že sa zamestnancovi vyplácala v mesiaci náhrada za viac ako jednu nemoc.
PAM položka
Ak sa do riadku má zapísať PAM položka zo záložky Rola/ Platy a mzdy/ Zložky mzdy, do políčka PAM položka sa vyberie požadovaná položka.
Text zadaný užívateľom
Ak sa do riadku má zapísať užívateľom zadaný text, označí sa políčko Textová položka, a požadovaný text sa zapíše do políčka Názov. Vytvorí sa prázdny riadok s textom v políčku Názov. Túto možnosť môžete využiť na vytvorenie názvu samostatnej časti mzdového listu, napr. Priznané PAM položky. Ak políčko Názov nevyplníte, vytvorí sa prázdny riadok, kde v názve budú len bodky – túto možnosť môžete využiť na oddelenie samostatnej časti mzdového listu od ostatných.
Výsledok výrazu
Ak sa do riadku má zapísať výsledok výrazu, kliknite na tlačidlo s bodkami na konci políčka Výraz.
Pre vytvorenie výrazu sa pomocou výberu položky v políčku Mzdová položka a tlačidla Kopírovať do výrazu pridajú všetky položky, ktoré majú vstupovať do výrazu, do políčka Výraz, a následne sa doplnením operátorov a zátvoriek vytvorí konečný výraz.
Ak je položkou v definícii mzdového listu výraz, tento sa zobrazí užívateľovi už z úrovne záložky Položky. To zjednoduší užívateľovi kontrolu výrazov bez toho, aby musel postupne vstupovať do jednotlivých položiek.
Možnosť nastaviť veľkosť písma v stĺpcoch so sumami položiek
V definícii mzdového listu je na záložke Všeobecné parametre dostupné políčko Vlastná veľkosť písma stĺpcov s položkami. Je to funkcia, ktorá umožní užívateľovi v prípade potreby zmeniť veľkosť písma v stĺpcoch so sumami položiek bez toho, aby bolo nutné upravovať tlačovú predlohu.
Pri neoznačenom políčku sa pri spracovaní tlačovej predlohy s položkami mzdového listu použije nastavenie veľkosti písma v tlačovej predlohe.
Označením políčka sa zobrazí políčko Veľkosť písma stĺpcov s položkami, do ktorého môže užívateľ zadať veľkosť písma v rozsahu 6 až 12. Kombináciou zadania menšej veľkosti písma, než je nastavené v tlačovej predlohe, a väčšej šírky stĺpca v políčku Šírka stĺpca s položkami (je to počet znakov), môže užívateľ upraviť zápis do stĺpcov z hodnotami položiek tak, aby sa do nich pohodlne zapísali aj väčšie sumy, než aké sa v mzdách štandardne vyskytujú.
Export/import definície mzdového listu spolu s pripojenými tlačovými predlohami
Obdobne ako u výplatnej pásky, aj u mzdového listu je možné exportovať/importovať definíciu mzdového listu aj s pripojenými tlačovými predlohami mzdového listu.
Ak sa exportuje definícia mzdového listu, vyexportujú sa s ňou aj tlačové predlohy. Pri importe systém kontroluje, či na danej ceste existuje súbor s tlačovou predlohou. Ak áno, tlačová predloha sa nenaimportuje. Ak súbor na danej ceste neexistuje, tak sa tlačová predloha naimportuje, a to vrátane adresára, ak bol vytvorený nový.
Ak si teda užívateľ v jednej databáze pripravil vlastný mzdový list aj s vlastnými upravenými tlačovými predlohami, a chce túto definíciu použiť aj v inej databáze, už nemusí samostatne exportovať/importovať definíciu mzdového listu a samostatne tlačové predlohy, stačí ak vyexportuje/naimportuje len definíciu mzdového listu a môže hneď spustiť jeho spracovanie.