Definovanie xlsx predlohy

Ak chcete definíciu účtovného dokladu použiť predovšetkým na export do účtovného modulu systému Humanet, predlohu xlsx vytvárať nemusíte, systém vytvorí xlsx súbor aj bez šablóny s tým, že do súboru sa zapíšu len údaje riadkov a stĺpcov účtovného dokladu bez označenia hlavičky.

UPOZORNENIE: Šablónu účtovného dokladu definujte len na jednom – prvom liste xlsx súboru, pretože položky účtovného dokladu sa zapíšu len na prvý list.

Vytvorte formulár účtovného dokladu vo formáte xlsx, do ktorého pridajte položky maticových parametrov v tvare: {$názov_maticového_parametra}

Príklad šablóny účtovného dokladu:

Znak zloženej zátvorky a dolára vpíšete pomocou klávesu ľavý ALT a kódu 0123, 0125, 0036.

Názov maticového parametra musí byť uvedený presne ako pri jeho definovaní. Najlepšie, ak názov pri pridávaní do šablóny skopírujete z tabuľky Zoznam maticových parametrov.

UPOZORNENIE: Ak definície riadkov obsahujú aj triedenie, všetky maticové parametre vložte nad hlavičku tela účtovného dokladu. Je to preto, že systém pri spracovaní účtovného dokladu s triediacimi kritériami údaje zadané za telom účtovného dokladu nespracuje.


NÁŠ TIP: Ak chcete mať telo účtovného dokladu ako tabuľku, nadefinujte do šablóny 3 základné riadky - vrchný, stredný(ten sa bude kopírovať do ostatných stredných riadkov) a spodný riadok.

Šablóna:

Účtovný doklad po spracovaní:

Výstup

Záložka Výstup je určená na pridanie šablóny vo formáte xlsx súboru, a nastavenie niektorých parametrov pre správnu tlač údajov do šablóny.

Výstupný formát – dnes je možné nastaviť len  formát XLSX.

Načítať šablónu z disku – tlačidlo slúži na načítanie pripraveného súboru xlsx do definície účtovného dokladu.

Uložiť šablónu na disk – tlačidlo slúži na uloženie šablóny z definície účtovného dokladu na disk, napr. na účely ďalšej úpravy.

Umiestnenie 1. stĺpca v šablóne – vpíše sa číslo stĺpca, od ktorého sa majú zapisovať stĺpce účtovného dokladu. V našom príklade stĺpec 2 (viď príklad šablóny vyššie)

Umiestnenie 1. riadku v šablóne – vpíše sa číslo riadku, od ktorého sa majú zapisovať riadky účtovného dokladu. V našom príklad riadok 14 (viď príklad šablóny vyššie)

Reprezentácia nulovej hodnoty – vpíše sa znak, ktorý sa bude zobrazovať v prípade, že hodnota položky je 0, napr. -, /, 0.

Formátovanie riadkov a stĺpcov – v tabuľke sa zobrazia všetky riadky a stĺpce, ktoré boli pridané na záložkách Riadky účt. dokladu a Stĺpce účt. doklad.

Vstupom cez pero do jednotlivých položiek typu Stĺpec možno zmeniť veľkosť písma, počet desatinných miest v stĺpci a zvýrazniť stĺpec tučným písmom. Ak sa v políčkach ponechá hodnota 0, písmo sa zobrazí ako je nadefinované v šablóne.

Vstupom cez pero do jednotlivých položiek typu Riadok možno zmeniť veľkosť písma, počet desatinných miest, výšku riadku, čiaru vrchného okraja, čiaru spodného okraja. Označením políčka Tučné písmo sa riadok zvýrazní tučným písmom. Ak nepotrebujete upravovať tieto parametre, ponechajte v riadkoch nuly alebo voľbu bez zmeny. Veľkosť písma, výška riadku a okraje riadkov sa potom zobrazia ako sú nadefinované v šablóne.

Označením políčka Spojiť bunky sa zobrazia ďalšie políčka na nastavenie. Táto funkcia slúži na spojenie buniek viacerých stĺpcov do jednej, pričom možno nastaviť, že sa text v bunke zarovná na stred.


NÁŠ TIP: V účtovnom doklade je nadefinovaný riadok s textom 610 Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania, ktorý sa po spracovaní účtovného dokladu zobrazí nasledovne:

Ak chcete, aby sa text zobrazil v bunke, ktorá vznikne spojením stĺpcov 2 až 8, pričom bude zarovnaný na stred bunky, zadajte údaje ako je uvedené na obrázku:

Ak chcete, aby sa text zobrazil tučným písmom, označte príslušné políčko.